
Podczas naszych podróży kamperem odwiedzamy różne atrakcje turystyczne. Pałace świętokrzyskie to kolejny wpis z serii o województwie świętokrzyskim, wybraliśmy 2 pałace, które warto odwiedzić. W tym wpisie postanowiliśmy dodać nazwę naszej głównej serii Kamperem po polsce, którą będziemy rozwijać. W związku z tym na mapce dodajemy też parkingi oraz campingi położone najbliżej danych atrakcji.
Województwo świętokrzyskie – mapa pałacy
1. Pałac w Kurozwękach

Jadąc w stronę Sandomierza naszym kamperem postanowiliśmy zjechać do Kurozwęk. Znajduje się tam piękny pałac oraz jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich. Można tam nawet zjeść mięso takiego bizona! Cały zespół pałacowo-parkowy należy do rodziny Popielów, chociaż w swojej historii miał wielu właścicieli. Całą historię pałacu oraz ciekawostki opowiada nam przewodnik podczas zwiedzania.
My zdecydowaliśmy się zwiedzić pałac, a także lochy z przewodnikiem. Zrezygnowaliśmy z atrakcji zwanej „safari bizon”. Polega ona na wejściu do zagrody bizonów razem z przewodnikiem i przyjrzeniu się im z bliska. Wjeżdża się tam westernowym wozem. Na terenie pałacu znajduje się także mini zoo a w nim m. in.: lamy, osioł, kucyki szetlandzkie, króliki, kozy miniaturki, świnki wietnamskie, kozy, ptaki (w tym bażanty), struś. Fajną atrakcją dla dzieciaków jest labirynt tworzony od połowy lipca w polu kukurydzy,w każdym roku jest on inny. Ostatnim rodzajem atrakcji jest stadnina koni, można tam spróbować jazdy na wierzchowcu.
Informacje praktyczne:
Parking: bezpłatny, nie ma problemu z wjazdem kamperem i busem
Adres: zajrzyj na naszą mapkę z lokalizacją
Godziny otwarcia i cennik na stronie Pałacu w Kurozwękach>>
2. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Ta kielecka rezydencja była kiedyś siedzibą dostojników kościelnych, dziś mieści się tam muzeum. Został wzniesiony w latach 1637-1644. Została wybudowana w stylu barokowym. Jest to najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z I połowy XVII wieku w Polsce.
Dla zwiedzających muzeum oferuje ekspozycje zabytkowych wnętrz z XVII-XVIII wieku, są tam wysokiej klasy meble, tkaniny i obrazy. Kolejną ekspozycją jest Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdują się tam pamiątki związane z legionową historią Kielc. W 1914 roku Marszałek Piłsudski przebywał w Kielcach wraz z legionami. Dla pasjonatów sztuki w muzeum znajduje się ekspozycja malarstwa polskiego od XVII do połowy XX wieku. Jest to ponad 250 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Na piętrze pałacu znajduje się wystawa poświęcona historii pieniądza, zwana Gabinetem Numizmatycznym.
Po zwiedzaniu pałacu zachęcamy do spaceru po ogrodzie włoskim, znajdującym się na tyłach tej rezydencji.
Informacje praktyczne:
Parking: zaznaczyliśmy na mapie dwa możliwe parkingi dla kamperów, busów
Adres: zajrzyj na naszą mapkę z lokalizacją
Godziny otwarcia i cennik na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach>>.
Podsumowanie
Pałace świętokrzyskie pokazane w tym wpisie to najbardziej przez nas polecane. Ten w Kurozwękach jest dobrą opcją dla rodzin, ponieważ są tam atrakcje dla maluchów. Dajcie znać w komentarzach czy odwiedziliście któryś z pałaców i jakie były Wasze wrażenia.
Jeśli chcecie poznać więcej atrakcji województwa świętokrzyskiego to zajrzyjcie do wpisu o zamkach>>.